Rodzaje glonów

Poradnik - Podstawy - Rodzaje glonów

Wprowadzenie

Patrząc z punktu widzenia akwarystyki, są dwa rodzaje glonów: "dobre" i "złe". Dobre, są obecne w niewielkich ilościach, wskazując na dobrej jakości wodę, a ich ilość jest z powodzeniem ograniczana przez zjadające je ryby, lub rutynową pielęgnację akwarium. Są one zgodną z naturą konsekwencją posiadania zbiornika wodnego, zasobnego w składniki odżywcze i źródło światła. Złe, są wynikiem złej jakości wody, lub też należą do tej grupy glonów, które mają tendencje do rozprzestrzeniania się w całym akwarium i rujnowania efektu estetycznego, jaki zamierza osiągnąć akwarysta. Etykietka "złe", jest jednak dość subiektywna. Przykładem na to jest pewien typ, zielonych, podobnych do włosów glonów, postrzeganych przez akwarystów amerykańskich jako plaga, kultywowany zaś przez akwarystów europejskich, jako cenę źródło pożywienia, wzbogacające dietę wielu ryb.

Rodzaje glonów

Niebiesko-zielone, szlamowate, rozmazujące się glony

Rozrastają się gwałtownie, tworząc niebiesko-zielone, podobne do szlamu powierzchnie. Rozprzestrzeniają się szybko, pokrywając niemal wszystko w zbiorniku i wskazując zazwyczaj, na złą jakość wody. Aczkolwiek, potrafią one usuwać azot i często można je znaleźć w akwariach z niezwykle niskim poziomem azotanów. Czasami można je dostrzec w niewielkich ilościach pomiędzy podłożem a ścianami akwarium. Niszczą rośliny, doprowadzając do ich uduszenia. Są to cyjanobakterie (czyli sinice). Dają sie łatwo usunąć mechanicznie, choć nie jest to skuteczny środek na ich trwałe pozbycie się, jako że parametry wody pozostają bez zmian, zapowiadając ich rychły powrót. Zastosowanie ok. 200 mg fosforanu erytromycyny (erythromycin phosphate) na 40 litrów wody zazwyczaj eliminuje je sutecznie, choć niektórzy z ekspertów zwracają uwagę na efekt uboczny, źle wpływający na filtr biologiczny. Jeśli więc zastosujemy erytromycynę, należy uważnie monitorować poziom związków amonowych i azotynów.

Glony brązowe

Występują w formie delikatnych, brązowych, krzaczkowatych nalotów. W akwariach słodkowodnych są to najczęściej okrzemki. Ich pojawienie się jest wynikiem niedoboru oświetlenia, lub nadmiaru krzemu. Wzmocnienie poziomu oświtlenia powoduje zazwyczaj ich zniknięcie. Z szyb dają się łatwo usunąć przez starcie lub wciągnięcie urządzeniem czyszczącym podłoże.

Zielona woda

Zielone, jednokomórkowe glony, potrafią się czasami namnażać tak gwaltownie, że woda staje się zielona. Jest to zjawisko znane pod powszechnie przyjętą nazwą "zakwitu glonów", powodowane zazwyczaj przez nadmiar światła, takiego jak np. bezpośrednio skierowane na zbiornik światło słoneczne w połączeniu z przeładowaniem wody produktami przemiany materii. Zakwit glonów, może zostać usunięty poprzez filtrowanie wody z użyciem drobnooczkowych wkładów. Sterylizatory UV zapobiegają kwitnięciu.

Zielona woda jest bardzo pożyteczna przy hodowaniu dafnii lub krewetek oraz karmieniu koralowców tzw fitoplanktonem, jednak nie jako efekt w akwarium dekoracyjnym, a tylko w wyodrębnionych akwariach w celu wychodowania pożywki glonowej.

Cienka powłoka (zielony nalot)

Porasta szyby akwarium, powodując delikatne zamglenie. Łatwy do usunięcia poprzez wytarcie szkła. Występuje zwykle w akwariach o podwyższonym, niezbędnym dla rosnących roślin, poziomie oświetlenia.
Glony występujące punktowo (plamki)
Rosną w postaci cienkich, twardych, okrągłych, jasnozielonych punktów - zazwyczaj na szkle zbiornika, ale także na roślinach i występują w akwarich mocno oświetlonych. Ich występowanie jest w takich warunkach zupełnie naturalne. Trzeba je usuwać mechanicznie. W akwarich z tworzywa sztucznego, najlepiej użyć w tym celu miękkiej ściereczki, lub na przykład płatków kosmetycznych i wytężonej pracy. W akwariach ze szkła, bardziej efektywne jest zdrapywanie ich przy pomocy ostrzy scrapera (urząsdzenie z wymiennymi ostrzami do usówania twardych osadów z gładkich powierzchni).

Glony kłaczkowate

Rosną często na liściach roślin jako odseparowane, krótkie (2-3 mm) pasma. Postrzegane jako zwyczajne (normalne). Mogą być mniej "złośliwą" formą glonów "bordatych". Łatwo kontrolowane przez zjadające glony ryby, takie jak: Molinezje, Otocinclus, Pectoltia i Crossocheilus siamensis.

Glony "brodate"

Rosna na liściach roślin i są jaskrawo zielone. Pojedyncze pasma maja bardzo ciekawą budowę, ale rosną w postaci gęstych skupisk i wyglądają jak zielona broda. Dorastaja do wysokości 4 cm. Nie można ich usunąć mechanicznie. Ich pojawienie się nie oznacza złej jakości wody, ale rosną bardzo szybko i są w stanie porosnąc w krótkim czasie cały zbiornik, co czyni je "złymi" glonami. Można je usunąc przy pomocy Simazine (w Polsce przy pomocy środków Sery, Tetry lub innych - przyp. tłumacza)
Glony o charakterze włosów
Rosną w postaci jaskrawo zielonych kępek na podłożu, wokół roślin takich jak Echinodorus i wokół różnych przedmiotów. Mają silniejszą budowę niż "glony brodate". Glony bordate często falują w wodzie podczas gdy glony o charakterze włosów przybierają formę zwartych krzaczków. Pojedyncze pasmo może osiągnąć 5 cm a nawet więcej. Łatwe do usunięcia poprzez zeszczotkowanie szczoteczką do zębów. Pozostawione bez kontroli mogą stać sie przyczyną kłopotów. Stanowią popularne uzupełnienie diety dla ryb, wśród europejskich akwarystów.

Glony nitkowate

Rosną w postaci długich, cienkich nitek do długości 30 cm lub więcej. Mają mdły zielony kolor (trudny do określenia ze względu na ich grubość). Ich pojawienie się wskazuje zazwyczaj na nadmiar (ponad 0.15 ppm). Łatwe do usunięcia przy pomocy szczoteczki do zębów - podobnie jak glony włosowate.

Glony w kształcie jelenich rogów (rogate)

Wyglądają jak pojedyncze pasma glonów o charakterze włosów, ale mają tendencje do rośnięcia w pojedynczych pękach pasm wyglądających jak poroże jelenia. Są szarozielone. Zadają się rosnąć głównie na wyposażeniu akarium, w pobliżu powierzchni. Trudne do mechanicznego usunięcia. Namoczenie zajętych przedmiotów w 25% roztworze bielinki a następnie zmycie wodą, usuwa je skutecznie.

Glony pędzlowate

Rosną pod postacią pierzastych, czarnych kępek dłlugości 2-3 mm i wykazują tendencje do gromadzenia się na liściach wolono rosnących roślin takich jak Anubias, niektóre odmiany Echinodorus, oraz innych roślin o szerokich liściach. Wyrastają także na częściach wyposażenia akwarium. Są to glony czerwone z rodzaju Audouinella (inne nazwy to: Acrochaetium, Rhodochorton, Chantransia).