Dlaczego argus?

Historia

Firma “Argus Akwarystyka” została założona kilkanaście lat temu, jednak początki przygody z akwarystyką sięgają lat siedemdziesiątych, kiedy to otrzymałem w prezencie od Ojca Chrzestnego mając 5 lat moje pierwsze akwarium o pojemności 100 litrów.

 Opieka nad owym niewielkim akwarium, dla mnie wówczas niemal jeziorem,  sprawiała mi niewyobrażalną frajdę, pochłaniając każdą wolną chwilę.

Kiedy to na dobre złapałem bakcyla, i potrafiłem już co nieco przeczytać, złapałem się za fachową, jak na tamte czasy,  literaturę jaką było wydawane przez PZA (Polski Związek Akwarystów) czasopismo „Akwarium”  

Od tego dnia, gdy w moje ręce dostał się pierwszy z wielu egzemplarzy tego czasopisma, akwarystyka stała się moim celem i pasją życiową.

Przeczytałem jednym ciągiem bez odrywania wzroku od lektury całą broszurę, która jak na moje umiejętności czytelnicze siedmiolatka, stanowiła wyzwanie na poziomie tysiąc stronicowej Trylogii „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza, i była równie pasjonująca.

Już widziałem siebie jako Heiko Blehera połączonego z Indiana Jones, w jakichś ostępach południowoamerykańskiej dżungli poszukującego zaginionych dyskowców z deszczowej krainy.

To wciąż niespełnione marzenia małego chłopca, na których realizację brak czasu a przede wszystkim funduszy.

Dalszy przebieg fascynacji podwodnym światem w akwarium, kontynuowałem przez lata wymieniając akwaria na coraz większe, niekiedy zajmujące połowę pomieszczenia, w którym to mieszkałem u moich bardzo wyrozumiałych Rodziców, za co chwała im i szacunek po wsze czasy.

Podziwiam ich cierpliwość i zrozumienie dla mnie jako dziecka, ale i hobbysty, zobaczyć ich miny, kiedy wyciągałem z zamówionego do transportu żuka akwarium o wymiarach 220/70/70 cm z przeznaczeniem do pokoju o wymiarach klitki 400/220, w dodatku za rodziców  pieniądze – „BEZCENNE”

Tak trwała ta idylla akwarystyczna przez upływające lata, ze zmianą średnio raz w roku wizji, na piękny zbiornik z coraz to nowymi odkryciami akwarystyki.

Zdobywałem w ten sposób kolejne, bezcenne doświadczenia i fachową wiedzę, którą wykorzystuję przy projektowaniu i budowie profesjonalnych akwariów dekoracyjnych.

Zmysł estetyki i uporządkowania, oraz systematyczność, jakie się w człowieku kształtują poprzez powtarzane jak mantrę czynności związane z pielęgnacją i opieką nad akwarium, a także zmianą biotopów pod względem wymagań dla hodowanych akurat organizmów, niesamowicie rozwija światopogląd hobbysty i zmusza niemalże do kształcenia się w dziedzinach zupełnie wydawałoby się oderwanych od rzeczywistości akwarystycznej jakimi są chemia, fizyka, matematyka i logistyka.

O biologii nie wspomnę, ponieważ jest ona ściśle związana z akwarystyką, jednak niemniej niż powyższe.

Przekonałem się o tym pracując w Oceanarium, podczas mojego prawie dwuletniego pobytu w USA, gdzie systemy podtrzymujące życie organizmów to technologia niemalże z NASA, tu wykorzystałem dodatkowo zdobyte doświadczenie podczas jedenastoletniej pracy przy automatyce i systemach dozujących ciecze, a także wykształcenie informatyczne. I kto by pomyślał, ze to może się przydać w akwarium? 

Otóż w tak wielkim jak oceanarium może, i to bardzo.

W takich instytucjach dbałość o parametry fizykochemiczne wody to priorytet i podstawa do funkcjonowania zbiorników o ogólnej pojemności 1 000 000 litrów (miliona litrów) w Cleveland Aquarium. Tutaj człowiek mógłby zawieść stąd automatyka jest tam nieodzowna.

Nie ma tu różnicy ze względu na pojemność akwarium, zawsze, bezwzględnie trzeba dbać o dobro organizmów, które się w nim znajdują i zapewnić im warunki najbardziej zbliżone do naturalnych.

Spełniło się wówczas moje chyba największe marzenie, podejrzewam, że nie tylko moje, ale i każdego akwarysty, zanurzyć się w akwarium ze swoimi podopiecznymi.

 Częściowo zrealizowałem również plany związane z Ameryką, co prawda nie z południową i amazonką w tle, ale udało mi się odwiedzić  jeden z najpiękniejszych i największych wodospadów świata, NIAGARA .

To największy pod względem przepływu wody wodospad na świecie, leżący na pograniczu USA i Kanady nad rzeką Niagara.

 Są wyższe , Angel Falls w Wenezueli 979 metrów wysokości, Niagara tylko 56 metrów, i szersze jak Iguacu w Brazylii, który ma więcej cieków wodnych, ale to Niagara charakteryzuje się największym przepływem wody mierzonym w ciągu godziny.

 

 

Niewiarygodne doświadczenie i ogrom wrażeń nie do opisania!

Woda to żywioł, który od dzieciństwa mnie fascynował i pochłaniał całą moją energię do zgłębiania wiedzy na jej temat i organizmów żyjących pod jej powierzchnią, im więcej wiem na jej temat, tym samym wiem jak jeszcze wiele pozostało do odkrycia.

Wykorzystuję to choćby podczas wędkowania, jednak dla mnie to tylko odskocznia i również hobby związane z wodą, stosuję zawsze zasadę "NO KILL" każda nawet największa złowiona ryba trafia zawsze z powrotem do wody.

Dla własnej satysfakcji i spełniania Państwa oczekiwań względem akwarium dekoracyjnego w domu, będę  zgłębiał ten ocean wiadomości nadal,  służąc Państwu moją wiedzą i doświadczeniem.

Jakub Dymek

 

 O firmie

Firma Argus Akwarstronę internetową dla wszystkich akwarystów oraz miłośników ogrodu tak z niewielkim, jak i bardzo bogatym doświadczeniem.

Każdy z Was drodzy akwaryści, znajdzie tutaj wszystko co jest mu niezbędne do prowadzenia profesjonalnego akwarium, a miłośnicy ogrodu wodnego wszelkiego rodzaju kaskady wodne, oczka wodne, kompletne ogrody wodne oraz aranżacje i projekty ogrodów.

Aranżacje akwariów w naszym wykonaniu niejednokrotnie zdobywały pierwsze miejsca w ogólnopolskich konkursach akwarystycznych, a realizacje w ogrodach zoologicznych oraz instytucjach publicznych przyciągają tłumy miłośników akwarystyki podziwiających zachwycające podwodne pejzaże.

ystyka stworzyła  tę Akwarium, czy to morskie czy też słodkowodne stanowi zawsze centralny punkt w pomieszczeniu, w którym zostało ustawione.

Kto z Nas nie zatrzyma się na chwilę przy pięknie urządzonym, czystym i zadbanym akwarium?

Kto usiądzie w restauracji czy hotelu przed telebimem z najciekawszym filmem mając do wyboru akwarium w sąsiedztwie?

Wreszcie kto z Nas we własnym domu nie marzy o przepięknym wycinku rafy koralowej lub dorzecza amazonki a w ogrodzie  o oczku wodnym z przepięknymi rybami koi i bujną roślinnością, szumiącymi delikatnie kaskadami wodnymi spływającymi ze zbocza skalniaka oraz fontanną ogrodową w oczku wodnym?

Piękno natury zawsze fascynowało człowieka od zarania dziejów, a jej tajemnice intrygowały i skłaniały do ich poznawania i eksploracji nowych dzikich miejsc.

Akwarium naturalne jest tak bliskie natury, że wręcz przenika ona do naszego domu z niewielkiego jej wycinka, zamkniętego w szklanym estetycznym zbiorniku.

Zawsze służymy Państwu naszą bogatą wiedzą i doświadczeniem zdobywanym poprzez lata realizacji setek, jak nie tysięcy akwariów dekoracyjnych oraz bezcennej wiedzy zdobytej przeze mnie podczas pracy w oceanarium w USA.

 Jako świadectwo zaangażowania w pracę oraz realizacje akwariów dekoracyjnych mogą świadczyć zdobywane przez wszystkie lata działalności firmy Argus Akwarystyka laury, dyplomy, certyfikaty i nagrody za realizacje podczas wystaw i konkursów akwarystycznych, w tym dwa pierwsze miejsca w ogólnopolskich konkursach na najlepsze akwarium wystawy ZOO Botanica w latach 2009 i 2011.

Jest to dla nas zaszczyt, dzięki któremu nasza praca jest jeszcze bardziej efektywna, ponieważ zdobyć taką nagrodę nie jest łatwo,

Stając do  konkursu z najlepszymi w branży, trzeba determinacji i maksymalnego zaangażowania, a przede wszystkim wiary w siebie.

Zapraszamy na kolejne edycje Targów, na których z pewnością nas Państwo spotkacie.

Stawiamy na ciągłe udoskonalanie naszych produktów, dbamy o nowoczesny jak i stylowy design, aby gama naszych zestawów pasowała do każdego wnętrza i charakteru pomieszczenia.

Dbamy o właściwy kierunek rozwoju firmy, inwestujemy w wiedzę i poszerzamy dla Państwa horyzonty działania, aby nasze usługi czynić maksymalnie kompleksowymi.

Piszą o Nas pozytywnie pisma branżowe;

Zajmujemy się kompleksowo następującymi zagadnieniami dotyczącymi akwarystyki, ogrodów wodnych, basenów kąpielowych, hydrauliki oraz uzdatniania i poprawy jakości wody pitnej;

 • Akwaria produkcja, materiał Akryl, OptiWhite, Float
 • Aranżacja akwariów morskich i słodkowodnych
 • Produkcja profesjonalnych systemów filtracji do akwariów ekspozycyjnych
 • Montaż hydrauliki akwarystycznej i do uzdatniania wody pitnej
 • Opieka nad akwariami morskimi rafowymi, fish only, słodkowodnymi - roślinnymi oraz Malawi (Serwis 24H)
 • Montaż akwariów ekspozycyjnych od 100 litrów nawet do 30 000 litrów w nietypowych miejscach
 • Projektowanie akwariów
 • Produkcja zestawów akwarystycznych, również na indywidualne zamówienia
 • Produkcja oświetlenia akwarystycznego LED, T5, T8, HQI, HP LED - współpraca z Comled
 • Produkcja teł do akwarium
 • Produkcja dekoracji do akwarium
 • Produkcja podłoży do akwarium
 • Uzdatnianie wody pitnej do celów akwarystycznych - współpraca z Wigo, największym, cenionym Polskim producentem stacji uzdatniania wody pitnej i farmakologicznej.
 • Dystrybucja akcesoriów do akwarium morskiego i słodkowodnego
 • Oczka wodne produkcja - montaż
 • Kaskady wodne produkcja -montaż
 • Baseny kąpielowe dystrybucja - montaż serwis 24H
 • Filtry basenowe dystrybucja - montaż
 • Pompy basenowe i fontannowe dystrybucja, dobór - montaż
 • Ogrody wodne - projekt, wykonawstwo -  montaż

Szeroka gama produktów z przeznaczeniem do akwarium morskiego, akwarium słodkowodnego, oczka wodnego, systemów uzdatniania wody pitnej oraz techniki basenowej, pozwala nam na stworzenie w pełni profesjonalnych systemów obsługujących poszczególne produkty, jak i łączenie ich wszystkich w jedną spójną całość.

Budujemy energooszczędne systemy sterowane komputerowo zintegrowane w spójną całość polegającą na maksymalnie efektywnym wykorzystaniu wszystkich zainstalowanych urządzeń.

Jako przykład może posłużyć jeden z inteligentnych domów mieszczących się we Wrocławiu, gdzie zintegrowany system uzdatniania wody pitnej obsługuje akwarium roślinne o pojemności 2500 litrów( produkcja wody RO - return osmose), basen kąpielowy o pojemności 50 000 litrów oraz fosę (potężne oczko wodne 300 000 litrów) zasilane również wodą uzdatnioną przez system uzdatniania wody pitnej. Powiazania tutaj się nie kończą, ponieważ woda z automatycznych podmian z akwarium i oczka wodnego zasila system sprinklerów podlewajacych trawniki i roślinność ogrodową, wodą bardzo bogatą w substancje organiczne, fosfor, azotany gromadzoną po podmianach w specjalnie do tego celu przystosowanych pojemnikach z cyrkulacją. Nic tu się nie marnuje. Akwarium oświetlone jest czterema super energooszczędnymi lampami HP LED o mocy 120 wat każda (480 wat), które są odpowiednikiem oświetlenia HQI o mocy 8 x 250 wat (2000 wat)

Nasze motto to spełnianie marzeń o stworzeniu drobnego wycinka natury wewnątrz Państwa domów i miejsc pracy. Piękno podwodnego świata pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości i wpływa kojąco na stresy życia w mieście. Niezależnie od możliwości finansowych jesteśmy w stanie stworzyć na życzenie właściciela akwarium z jego najskrytszych marzeń. Odtwarzamy w naszych akwariach życie jako mały obraz nieznanego egzotycznego świata lub żywe odbicie zakątka Amazonii, wielkich jezior Afryki, Tajlandii i bardzo wielu innych biotopów pozwalające obserwować fascynujące funkcjonowanie podwodnego świata.

Pielęgnacja ryb i roślin w akwarium to duża odpowiedzialność za życie i dobro tych organizmów. Służymy zawsze naszą wiedzą i fachową obsługą zakładanych przez nas zbiorników Ponieważ akwarystyka jest naszą pasją rodzinną wkładamy w naszą pracę nie tylko wysiłek fizyczny i wiedzę, ale przede wszystkim serce.

Tchniemy w każde wnętrze podwodne życie.

Z wyrazami szacunku dla wszystkich naszych klientów
zespół “Argus Akwarystyka”