Rodzaje akwariów

Jeśli masz wybrane odpowiednie miejsce na akwarium w swoim domu powinieneś wiedzieć, jaki rodzaj akwarium możesz tam umiejscowić. Akwarium najlepiej nabyć w profesjonalnym sklepie akwarystycznym,bądż bezpośrednio u producenta. Zdarza się również, że doświadczeni akwaryści zamawiają akwarium u szklarza lub zakupują odpowiednie materiały i sami je konstruują. . Należy zwrócić baczną uwagę na wykończenie akwarium, szczególnie na jego krawędzie czy nie są ostre tylko odpowiednio wyprofilowane i oszlifowane. Kupowane akwarium powinno także posiadać gwarancję producenta! Pamiętajmy o tym przy zakupie, aby później się nie rozczarować i nie ponosić dodatkowych kosztów.
Prze kilkudziesięciu laty akwaryści nie mieli praktycznie żadnego wyboru rodzaju wykonania akwarium. Dominowały wówczas akwaria ramowe,a akwarium klejone specjalistycznym silikonem było rzadkością . Akwarium ramowe to konstrukcja z aluminiowych,bądż stalowych kątowników pospawanych tak, aby tworzyć ramy akwarium. Szyby były wklejane i uszczelniane kitem,którego żywotność pozostawiała bardzo wiele do życzenia. Taka konstrukcja często się rozszczelniała i powodowała zalanie pomieszczenia . Jedynym plusem była bardzo wytrzymała konstrukcja ram,które z kolei pozwalały na zastosowanie mniejszej grubosci szkła do wykonania akwarium o znacznych gabarytach.
Z biegiem czasu zaczęto stosować na potrzeby akwarystyki tanie i bardzo wytrzymałe silikony . Powstały wtedy akwaria klejone. Prawie całkowicie wypierając ramowe. Jednak ramowe akwaria są dalej stosowane przy bardzo wielkich konstrukcjach. Kątowniki pełnią funkcję dekoracyjną jak i trzymającą całą konstrukcję,co nie wyklucza faktu,iż stosowane obecnie silikony równie dobrze spełniłyby to zadanie ze względu na swoja potężną wytrzymałość. W akwariach klejonych szyby są bezpośrednio sklejone ze sobą za pomocą silikonu.
Wszystkie opisywane dotąd akwaria były ze szkła, ale to przecież nie jedyny materiał. Są także akwaria z pleksiglassu. Mają one swoje wady jak i zalety. Na początku wymienimy zalety takiego akwarium. Pleksiglass lepiej od szkła 'trzyma' ciepło w akwarium. Podczas wykonywania takiego akwarium części są ze sobą zgrzewane dzięki temu praktycznie do zera spada możliwość przecieku lub rozszczelnienia. Płyty te można wyginać w jakikolwiek sposób, pewnie znany jest niektórym rodzaj akwariów panoramicznych. Pleksiglass jest bardzo odporny na światło, przez co nie żółknie. Jest także bardziej odporny na uszkodzenia. Akwarium z pleksi jest także lżejsze od szklanego. Lecz pleksiglass ma pewną bardzo ważną wadę. Jest bardzo podatny na porysowanie powierzchni co stawia go na dalszej pozycji za akwariami wykonanymi ze szkła.
Wyróżniamy jeszcze inne rodzaje akwariów, ale dziś są rzadko stosowane:
AKWARIA CZĘŚCIOWO OBRAMOWANE
Ten stabilny i dekoracyjny typ akwarium jest wyposażony w aluminiową ramę tylko z góry i z dołu zbiornika.
AKWARIA AZBESTOWO-CEMENTOWE
Dziś wogle nie stosowane z powodu związków rakotwórczych, jakie zawiera azbest.
AKWARIA JEDNOLICIE SZKLANE
Akwaria tego typu są tanie, ale nadają się tylko do niedużej ilości wody - max do 20 litrów. Ponieważ w dodatku boczne szyby są zwykle lekko wypukłe i powodują zniekształcenia optyczne, akwaria te są używane tylko dla specjalnych celów (kwarantanna, hodowla młodych rybek, hodowla żywego pożywienia).