Moje pierwsze akwarium - woda i rośliny

Woda to życie naszego akwarium, musimy poświęcić jej bardzo wiele uwagi i zadbać aby była odpowiednio dobrej jakości. Często w akwarystyce słyszymy pojęcie odwróconej osmozy, jest to woda uzyskiwana po przepuszczeniu wody wodociągowej poprzez szereg złoży wstępnych i wygładzającą membranę osmotyczną. Jest to woda demineralizowana, pozbawiona wszelkich naleciałości z sieci i zanieczyszczeń chemicznych. W takiej formie stanowi doskonałą wodę bazową do przygotowania wody do naszego akwarium i łatwo daje się preparować zgodnie z wymaganiami naszych podopiecznych.
Do akwarium wlewamy wodę wodociągową tylko wówczas, jeśli organizmy które będą pływały w akwarium tolerują takie parametry jakimi się charakteryzuje. Woda musi odstać przez 24 godziny w innym naczyniu, lub pracować przez 2-3 dni w niezasiedlonym akwarium aby pozbyć się chloru. Wodę taką możemy uzdatnić preparatami do wody akwariowej (Aquasafe – Tetra, Aqutan – Sera, Esclarin – Tropical lub podobnymi), w celu usunięcia z wody chloru, metali ciężkich i innych substancji szkodliwych. Uzdatniacze zawierają ponadto mieszankę substancji chroniących skórę ryb i działających antystresowo np. witaminy z grupy B. Ważne są również różnego rodzaju pożywki dla bakterii, stymulujące przyrost ich biomasy i tym samym przyspieszających dojrzewanie akwarium. Coraz bardziej popularne stają się preparaty probiotyczne, które również stabilizują gospodarkę bakteryjną w akwarium.
Rośliny
Następnym krokiem jest sadzenie roślin. Rośliny najgęściej sadzimy z tyłu akwarium w kępach. Stanowią one wtedy i element dekoracyjny i są dodatkowym miejscem schronienia dla ryb. A najważniejszą ich rolą jest filtracja wody ze szkodliwych substancji przemiany materii ryb i zwierząt hodowanych w akwarium. Dlatego jeśli tylko są takie przesłanki aby można było posadzić roślinność, sadźmy ją i to w możliwie dużych ilościach.
Tak ukształtowane akwarium uzupełniamy wieloma ważnymi i niezbędnymi akcesoriami.